ZAJEZDNIĄ możemy się chwalić! [ROZMOWA/ZDJĘCIA]

fot. MZK

– Mamy jedną z najnowocześniejszych zajezdni autobusowych w Polsce – mówi Barbara Langner, dyrektor MZK

– O takiej zajezdni pani marzyła?

– W MZK pracuję od 1980 r. Zawsze marzyłam, żeby nasze autobusy stały pod dachem. Po blisko 40 latach oczekiwania, to nam się wreszcie udało. Mamy nowoczesną halę warsztatową, która znacznie ułatwiła pracę mechanikom. Nie naprawiają już pojazdów w kanałach, a mają regulowane podnośniki kolumnowe, nieprzymocowane do podłogi. To na nich podnosi się autobusy.

– Czy na zajezdni są rozwiązania techniczne, którymi nie mogą się poszczycić inne zakłady komunikacji w Polsce?

– Nasze zaplecze jest przystosowane do obsługi różnych autobusów. Zarówno tradycyjnych jak i elektrycznych. Tylko u nas mechanicy korzystają z rampy, specjalnego dźwigu. Ubrani w szelki bezpieczeństwa, wchodzą na podest i dostają się na dach autobusu. Z tej pozycji bez problemu mogą wymontować lub założyć baterię lub inny element wyposażenia pojazdu za pomocą suwnicy.

W niedzielę (15.09) podczas Dnia Otwartego MZK pokaże zajezdnię od kuchni?

– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców. Na Dniu Otwartym zobaczymy przebudowaną zajezdnię przy ul. Chemicznej 8 od tzw. kuchni. Będzie można się do nas dostać specjalnym autobusem. Odjedzie o godz. 10.00 z Dworca Głównego/Centrum Przesiadkowego na zajezdnię. Po imprezie, ok. godz. 13.30 odwiezie gości na dworzec. Oczywiście, można też dojechać własnym samochodem. Mieszkańców przywitamy na stacji paliw. Potem przejdziemy przez halę obsługi pojazdów. To tu codziennie autobusy są sprzątane i sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Te w dobrym stanie technicznym, wyruszają w trasę, zepsute trafiają do warsztatu.

– Czy to wszystkie atrakcje?

– Przygotowaliśmy liczne konkursy i pokaz prawidłowego użycia defibrylatora. Dużą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci będzie myjnia samochodowa. Pasażerowie zostaną w środku pojazdu, a autobus przejdzie kompleksowe „pranie”. Zaprosimy też do naszego minimuzeum. Pokazujemy w nich pamiątki z 65 lat działalności np. stare kasowniki, bilety etc.

– Dziękuję za rozmowę.

Rafał Krzymiński