Uroczysta sesja RADY MIASTA w PAŁACU w KISIELINIE – Medale i NAGRODY [DUŻO ZDJĘĆ]

Łącznik Zielonogórski

– Miasto tworzą ludzie – mówił dzisiaj prezydent Janusz Kubicki na uroczystej sesji rady miasta, wręczając medale dla nowych honorowych obywateli Zielonej Góry i nagrody kulturalne.

Wrześniowa sesja rady miasta była wyjątkowa pod kilkoma względami. Po pierwsze odbyła się w czasie trwania Winobrania, wśród gości zobaczyć można było Bachusa. Po drugie – miejsce również było niecodzienne, ponieważ miejscy radni spotkali się w odnowionym pałacu w Starym Kisielinie. I wreszcie najważniejsza kwestia, to cel spotkania, czyli wręczenie dyplomów i medali dla nowych honorowych obywateli Zielonej Góry oraz nagród kulturalnych przyznawanych przez prezydenta miasta.

Jestem dumny, że mogę wręczać te nagrody. Miasto to nie ulice, place, budynki. Miasto to ludzie – przyznał Janusz Kubicki.

Podczas uroczystej sesji uhonorowano trzy osoby. Pierwszą z nich był Marian Szymczak. Radni odpowiednią uchwałę przyjęli jeszcze w zeszłym roku.

Marian Szymczak niestrudzenie pielęgnuje pamięć o Sybirakach. Dzięki niemu młodzi ludzie będą mogli poznać ich historię – przedstawiał sylwetkę honorowego obywatela miasta Piotr Barczak.

Kolejnym honorowym obywatelem został ks. Prałat Jerzy Nowaczyk. Wieloletni proboszcz i duszpasterz akademicki przyznał, że powołanie było dla niego jak piorun z nieba.

Lepszej roboty nie mogłem sobie wymarzyć. Jednak gdyby nie parafianie, co ja mógłbym sam zrobić – pytał retorycznie ks. Nowaczyk.

Trzecim honorowym obywatelem Zielonej Góry został prof. Michał Kisielewicz.

Czuję się zaszczycony tym tytułem. W Zielonej Górze spędziłem większość dorosłego życia. Bardzo się cieszę, że mogłem brać udział w procesie integracji akademickiego środowiska Zielonej Góry i przyczynić się do tego, że Zielona Góra stała się miastem uniwersyteckim – przyznał prof. Kisielewicz.

Nagrody kulturalne w tym roku odebrało sześć osób: Henryk Krakowiak, Janusz Skiba, Robert Rudiak, Eugeniusz Kurzawa, Alfred Siatecki oraz Władysław Klępka. Przyznano też dwie nagrody grupowe dla Zielonogórskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Społecznego Ogniska Artystycznego.